Jaki ekspres do kawy wybrać? Ekspresy do kawy 2023

Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów ekspresów do kawy. Począwszy od prostego ekspresu do kawy do bardziej skomplikowanych modeli, które można zaprogramować i zrobić nieskończoną ilość różnych napojów.

Co to jest French Press?

Francuska prasa jest prostym urządzeniem służącym do parzenia kawy poprzez przepuszczanie gorącej wody przez zmielone ziarna. Fusy są umieszczone w cylindrze, który znajduje się na górze karafki (lub garnka). Gdy powoli nalewasz gorącą wodę na fusy, ciśnienie wynikające z wagi spycha je do dolnej komory, gdzie parują w kontakcie z gorącą wodą przez kilka minut, zanim przefiltrują się z powrotem do karafki przez filtr siatkowy.

Perkolator

Jest to kolejny popularny typ ekspresu do kawy, który działa na zasadzie perkolacji (proces, podczas którego gorąca woda przechodzi przez zmieloną kawę). Perkolacja daje bogaty smak, aromat i smak kawy. Ten typ ekspresu do kawy jest wyposażony w szklaną lub plastikową pokrywę, która utrzymuje ciepło wewnątrz, aby nie uciekało ono podczas parzenia. Perkolator jest również znany jako garnek próżniowy, ponieważ wykorzystuje ciśnienie próżniowe do wypychania zaparzonej kawy z wylewki po zakończeniu procesu parzenia. Perkolatory nie są zbyt popularne w dzisiejszych czasach, ponieważ nie oferują wielu korzyści w porównaniu z innymi typami ekspresów do kawy i wymagają więcej wysiłku w porównaniu z innymi modelami dostępnymi na rynku w dzisiejszych czasach, ponieważ musisz ręcznie napełnić wodę do perkolatora przed włożeniem koszyka na filtr na miejsce.

Automatyczne ekspresy do kawy 

Automatyczne ekspresy do kawy to najczęściej spotykany rodzaj ekspresu do kawy. Są one bardzo łatwe w obsłudze. Aby skorzystać z automatycznego ekspresu do kawy, wystarczy napełnić go wodą i zmieloną kawą, ustawić timer i nacisnąć przycisk. Urządzenie robi resztę. Większość automatycznych ekspresów do kawy można zaprogramować tak, aby włączały się i wyłączały o określonych godzinach, dzięki czemu rano czeka na Ciebie świeżo zaparzona kawa. Niektóre mają nawet timery, które pozwalają budzić się ze świeżo zaparzoną kawą każdego dnia.

Ręczne ekspresy przelewowe 

Ręczne ekspresy przelewowe są zasadniczo podobne do automatycznych ekspresów przelewowych, z wyjątkiem tego, że nie mają wbudowanych timerów lub elementów grzewczych; zamiast tego polegają na interwencji użytkownika w celu podgrzania wody, dodania jej do fusów z kawy, a następnie przelej mieszaninę przez filtr. Są one również zazwyczaj mniejsze niż automatyczne ekspresy do kawy typu pour-over, więc są idealne dla osób, które mieszkają w małych pomieszczeniach lub nie chcą inwestować w coś zbyt dużego.

O czym pamiętać wybierając ekspres do kawy?

Istnieje wiele różnych rodzajów ekspresów do kawy dostępnych do wyboru. Można je znaleźć w wersji single-cup lub multi-cup, automatyczne lub ręczne, a nawet elektryczne lub kuchenne. W tym artykule przedstawimy przegląd różnych rodzajów ekspresów do kawy, ich zalety i wady, a także to, o czym należy pamiętać przy wyborze ekspresu do kawy.

Przed wyborem ekspresu do kawy należy zastanowić się, ile czasu chcemy poświęcić na przygotowanie kawy każdego ranka. Jeśli szukasz szybkiego sposobu na zrobienie swojej ulubionej filiżanki kawy, to ekspres ciśnieniowy jest prawdopodobnie najlepszy dla Ciebie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *