Urządzamy salon w stylu vintage – poradnik

Czy marzysz o salonie pełnym nostalgii, jednocześnie zachowując elegancję i styl? W artykule dowiesz się jak urządzić swoje wnętrze w modnym stylu vintage!

Vintage w salonie

Styl vintage kojarzy się z przytulnością i romantycznym klimatem, dzięki czemu może stać się doskonałym wyborem dla salonu.

Podstawowymi elementami wystroju w tym stylu są meble i dodatki z lat 20.

, 30. i 40. XX wieku. Ogólnie rzecz biorąc, warto zacząć od szukania starych przedmiotów na aukcjach internetowych lub w sklepach ze starociami – może to być m. in. sofa, fotel czy lampa sufitowa z tamtych czasów.

W salonie urządzonym w stylu vintage ważnym elementem są tkaniny – należy postawić na subtelne wzory, takie jak kwiaty lub kratę oraz materiały naturalne, np. len czy wełnę. Jeśli chodzi o kolory, dobrze sprawdzą się pastele oraz ciepłe odcienie brązu i beżu. Na podłodze można położyć parkiet lub panele drewniane w jasnym odcieniu albo wykorzystać tradycyjny dywan perski z charakterystycznymi ornamentalnymi motywami.

Vintage w salonie

Ozdobne dodatki vintage

Ozdobne dodatki vintage są znakiem rozpoznawczym stylu retro i bez nich nie da się w pełni urządzić salonu w tym klimacie.

Wybierając meble, stawiaj na klasykę, a z dodatkami pozwól sobie na odrobinę szaleństwa! Szukaj starych gramofonów, lamp z metalowymi abażurami i sporo zdobień zdobiących porcelanowe talerze.

Wszystkie elementy muszą pasować do siebie barwami oraz stylem wykonania.

Warto też postawić na modne ostatnio tapety o wzorach kwiatowych lub geometrycznych – najlepiej mocno kontrastujące z pozostałymi dekoracjami. Wystrój uzupełnij oryginalnymi obrazkami ze starego czasopisma – wyklej nimi ścianę albo zawieś pojedynczo to tu, to tam. Aby uniknąć przesady, pomyśl o kilku odpowiednio dobranych detalach – starannie wymodelowany rama lustra czy piękna drewniana skrzynia sprawdzą się jako ozdoba każdego wnętrza.

Kolorystyka w stylu retro

Kolorystyka jest kluczowa w urządzaniu salonu w stylu vintage. Charakterystyczne dla tego stylu są oryginalne, ostre barwy, takie jak jasny zielony, fiolet czy turkusowy niebieski. Ale również odcienie beżów i brązów, które nadają uroczy retro charakter pomieszczeniu.

Meble mogą być tapicerowane w wyrazistych kolorach lub neutralnych tonacjach, dzięki czemu ozdoby przyciągają uwagę.

Ważne jest jednak by pamiętać o równowadze między zużywanymi kolorami a osiągnięciem harmonijnej całości.

W przypadku aranżacji salonu warto posłużyć się paletą zieleni i brązowych odcieni drewna mebli, dumnie prezentujących swoją rustykalną elegancję.

Kolorystyka w stylu retro

Meble z duszą

Meble są jednym z kluczowych elementów przy urządzaniu wnętrza w stylu vintage. Ważne, aby były one wykonane ze starych, naturalnych materiałów, jak drewno czy skóra. Krzesła, sofki i fotele z poprzedniego wieku to prawdziwe perełki dla miłośników klimatu sprzed lat. Szukając odpowiednich mebli warto zgłębić historię danego okresu stylistycznego – dzieje się tak nie tylko po to, by kupić odpowiednią rzecz czy poznać ciekawostkę, ale także dlatego żeby dodać wnętrzu dodatkowego znaczenia i historii.

W salonie w stylu vintage notuje się charakterystyczny wystrój oraz zdobienia: rustykalne wzory pasujące do jasnych ścian i podłogi.

Niezwykle ważne są różnego rodzaju pocztówki i przedmioty , które wprowadzą gościnny nastrój – można umieścić niewielką witrynkę czy komodę pełną fotografii rodzinnych bądź innych ozdób kolonialnych lub samych motywach z epoki co przypomina czas od chwili który wykorzystujemy ten styl danych dekoracji.

Wazomen są również oświetleniem lampy na wysokich nogach zachowują swoje wartości funkcjonalne ale również artystyczne a ich oryginalność dodaje smaku całemu pomieszczeniu intensyfikującym jego vintage charakter.

Łączenie stylów

Urządzanie salonu w stylu vintage to sztuka, która wymaga połączenia różnych stylów meblowych oraz dodatków. Dobrą praktyką jest łączenie stylów retro z nowoczesnymi elementami, co ułatwia wybranie odpowiednich mebli i akcesoriów do pokoju. Można, na przykład, zestawić kanapę z lustrzanym stolikiem kawowym lub drewniane krzesła z metalowej ramie. Ważne jest jednak zachowanie proporcji – nie można przesadzić ani ze stylem nowoczesnym ani vintagem.

Ważnym czynnikiem przy urządzaniu salonu w stylu vintage jest także dobór odpowiednich tkanin i dekoracji okiennych.

Można postawić na ciężkie zasłony z grubego materiału lub lekkie firanki ozdobione koronką czy haftami.

Również dywan o kwiecistym wzorze może świetnie wpasować się w aranżację salonu nawiązującego do lat sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych. Aby podkreślić charakter wystroju, warto dodać kilka interesujących detalów do pokoju – np. starej gramofonowej wieży czy bibeloty odbiegające od współczesnych trendów.

Łączenie stylów

Podsumowanie

Jak urządzić salon w stylu vintage? Podstawą jest dobór mebli i dekoracji wykonanych z materiałów naturalnych, takich jak drewno czy skóra oraz poszukiwanie starodawnych elementów wystroju. Ważne są także kolory – rustykalne brązy, beże i odcienie bieli. Wnętrze powinno emanować przytulnością i ciepłem przenosząc nas w czasy minionych epok.

Urządzamy salon w stylu vintage – poradnik – FAQ

Jakie elementy wybrać do salonu w stylu vintage?

Do salonu w stylu vintage warto wybrać meble z lat 50-tych, 60-tych lub 70-tych. Ważne są też dodatki, takie jak lampy, poduszki, dywany i zasłony.

Jakie kolory są odpowiednie dla salonu w stylu vintage?

Kolory kojarzące się ze stylem vintage to pastelowe odcienie różu, mięty czy beżowego oraz głębokie ceglaste czerwienie czy zgniłe zielenie.

Czy można połączyć styl vintage ze współczesnym designem?

Tak, można połączyć meble i dodatki w stylu vintage z nowoczesnymi elementami. Warto jednak zachować umiar i nie przesadzać z ilością wzorów i kolorów na jednej powierzchni.

Jakie kwiaty warto postawić w salonie urządzonym w stylu vintage?

W salony w stylu vintage najlepiej pasują rośliny o dużych liściach lub drobne kwiaty. Na przykład: fikus, sukulent czy storczyk.

Czego unikać przy aranżacji salonu w stylu vintage?

Należy unikać nadmiaru ozdób, bezsensownego skupiania uwagi tylko na jednej rzeczy oraz pozornego chaosu wynikającego z nieumiejętnego łączenia elementów dekoracyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *