Stan deweloperski mieszkania – znaczenie i cechy

Zastanawiasz się, co oznacza pojęcie „stan deweloperski” i dlaczego jest tak ważne przy zakupie mieszkania? Oto odpowiedź! Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać pełną definicję oraz dowiedzieć się, jakie czynności należy wykonać przed finalizacją transakcji.

Wyjaśniamy stan deweloperski

Działki budowlane i nieruchomości oferują dzisiaj deweloperzy, którzy często pozostawiają ich nowych właścicieli w stanie deweloperskim. Czym jednak jest ten rodzaj stanu technicznego mieszkań, domów czy biur? Przede wszystkim oznacza to, że budynek został zbudowany, ale jego wykończenie nie zostało jeszcze ukończone. Biura sprzedaży mieszkań zwykle raczej stwierdzają co zostanie wykonane w takim locie danego obiektu a na co muszą liczyć sami nabywcy.

Jest to sytuacja, którą spotkają między innymi ci klienci, którzy szukają taniego mieszkani lub chcą zamieszkać na terenach jeszcze niezagospodarowanych. Stan deweloperski może więc mieć swoje zalety, zwłaszcza jeśli nabywca decyduje się na umeblowanie oraz wykończenie wnętrza mieszkania według własnego gustu i życzeń.

Jeżeli natomiast posiadamy więcej środków finansowych i/lub brak nam czasu na wszelakie prace wykończeniowe to warto poczekać aż inwestycja zostanie całkowicie skończona.

Wyjaśniamy stan deweloperski

Co to oznacza

Stan deweloperski mieszkania to etap, w którym inwestor oddaje budynek do użytku.

W tym momencie lokal jest gotowy pod względem technicznym – posiadający instalacje, urządzenia oraz wykończenie.

Jednakże oznacza to nieco więcej niż tylko zapewnienie podstawowego standardu wykończenia lokalu.

W ramach stanu deweloperskiego można spotkać się z powierzchownymi wykończeniami pomieszczeń, a także ograniczonym zakresem prac malarskich czy brakiem elementów dekoracyjnych. Ważne jest zatem dokładne sprawdzenie dokumentacji i przeglądanie nieruchomości, aby uniknąć późniejszych niedociągnięć i kosztów wynikających z uzupełniania lub naprawy istniejącej infrastruktury. Stan deweloperski określa więc poziom pracy wykonanej przez developerów na danym obiekcie przed wprowadzeniem go na rynek nieruchomości, co jest ważne zarówno dla kupującego jak i sprzedającego.

Co obejmuje mieszkanie w stanie deweloperskim

Stan deweloperski mieszkania to termin używany w branży nieruchomości i odnosi się do etapu budowy, na którym znajduje się dana nieruchomość.

Oznacza to, że budynek lub mieszkanie jest jeszcze niedokończone i nie zostało przekazane do użytkowania.

Mieszkanie w stanie deweloperskim często posiada standard wykończenia podstawowych elementów, takich jak ściany czy posadzki. To oznacza z reguły brak wykładzin podłogowych lub tapet na ścianach. W takim mieszkaniu nie ma również mebli kuchennych oraz łazienkowych – a te mogą być najprostszego typu i potrzebują dalszych prac wykończeniowych.

Co obejmuje mieszkanie w stanie deweloperskim

Dlaczego warto wybrać mieszkanie w stanie deweloperskim

Stan deweloperski mieszkania oznacza, że lokal jest oddany do użytku bez wykończenia wnętrz. Wydaje się to na pierwszy rzut oka niekorzystne, ale takie rozwiązanie daje inwestorom możliwość dowolnego zaprojektowania i urządzenia mieszkania według ich indywidualnych potrzeb. Właściciele mogą zdecydować o układzie pomieszczeń, rodzaju podłóg czy kolorystyce ścian. Dzięki temu mają wpływ na atmosferę panującą w mieszkaniu oraz dostosowują przestrzeń do swojego stylu życia.

Jednym z największych atutów stosowania stanu deweloperskiego w budownictwie jest niższa cena nabycia nieruchomości.

Deweloperzy ograniczają koszty realizacji projektów inwestycyjnych przez wyposażenie lokali jedynie w instalacje i elementy konstrukcyjne.

Przedstawiona opcja umożliwia zakup luksusowego mieszkania za niższą cenę i pozostawia po końcowym wykończeniu więcej wolnej gotówki na inne cele, jak np. doposażenie wnętrza czy jeszcze większy komfort życiowy. Niemniej jednak, warto pamiętać o tym, że proces remontowy może wymagać dużo czasu i cierpliwości.

Jakie korzyści daje stan deweloperski

Stan deweloperski to pojęcie, które często słyszymy w kontekście kupna mieszkania. To etap budowy, w którym lokal nie jest jeszcze wykończony, ale jego bryła i fundamenty są już gotowe.

Oznacza to brak podziału na pomieszczenia oraz brak wykończenia ścian i podłóg.

W takim stanie mieszkanie nie spełnia jeszcze wymogów funkcjonalności, jednak daje wiele korzyści dla przyszłych właścicieli.

Jedną z głównych zalet stanu deweloperskiego jest koszt – jest on znacznie niższy niż cena za gotowe do wprowadzenia lokum. Dodatkowo nabywca może idealnie zaplanować aranżację wnętrza według swoich potrzeb i preferencji estetycznych, bez konieczności przebudowy później. W stanie deweloperskim łatwiej też jest dokonać zmian w instalacjach czy rozbudować mieszkanie o dodatkową powierzchnię.

Jakie korzyści daje stan deweloperski

Podsumowanie

Stan deweloperski to poziom wykończenia mieszkania, na którym zostaje oddane do użytkowania. Oznacza to, że lokal posiada wymurowane ściany, zainstalowane okna i drzwi zewnętrzne oraz łącza techniczne (woda, prąd i gaz). W stanie deweloperskim brakuje natomiast tynków wewnętrznych, instalacji elektrycznej oraz hydraulicznej czy podłóg i glazury. Często jednak opcja wykupu mieszkania w stanie deweloperskim daje możliwość zaoszczędzenia pieniędzy.

Stan deweloperski mieszkania – znaczenie i cechy – FAQ

Czym jest stan deweloperski mieszkania?

Stan deweloperski mieszkania to etap budowy, w którym lokale są przekazywane do użytku bez wykończenia wewnętrznego. Oznacza to brak posadzek, malowania ścian czy instalacji sanitarnych.

Co znajduje się w standardzie wykończenia DEWELOPERA?

Standardy wykończenia bywają różne w zależności od dewelopera i projektu budynku. Zazwyczaj jednak standard DEWELOPERSKI obejmuje: stolarkę drzwiową, sufity, tynk na ścianach, instalacje elektryczną oraz c.o.

Jakie zalety ma stan deweloperski mieszkań?

Dzięki temu rozwiązaniu kupujący może samodzielnie zaprojektować i wykończyć swoje lokum według własnych upodobań. Ponadto takie nieruchomości są często tańsze od gotowych lokali o podobnej powierzchni.

Czy warto inwestować w lokal użytkowy w deweloperskim standardzie?

Takie lokale nadają się idealnie na biura lub sklepy – tutaj istotnym czynnikiem będzie umiejscowienie nieruchomości oraz obecność klientów/potencjalnych najemców. W przypadku oferowania usług (np. fryzjer) należy jeszcze zadbać o instalacje sanitarną.

Jakie koszty ponosi właściciel mieszkania w stanie deweloperskim?

Właściciel będzie musiał wykonać wszystkie prace wykończeniowe oraz zakupić materiały budowlane, co zazwyczaj wiąże się z dość wysokimi kosztami. Ponadto będzie musiał jeszcze uiścić opłaty związane z przyłączami (gaz, prąd, woda).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *