Promienniki podczerwieni – dlaczego wykorzystanie ciepła na podczerwień się opłaca? Nowoczesna technologia ogrzewania pomieszczeń i nie tylko

Promienniki podczerwieni są przystosowane do pracy przy niskim napięciu i mogą być podłączane do każdego standardowego gniazdka elektrycznego. Element grzewczy składa się z kryształów ceramicznych lub kwarcowych emitujących promienie podczerwone, które są pochłaniane przez ciało i zamieniane na energię cieplną.

Główną zaletą promienników podczerwieni jest to, że nie wykorzystują one energii elektrycznej, jak tradycyjne elektryczne grzejniki lub przenośne grzałki, lecz przekształcają energię elektryczną bezpośrednio w energię cieplną. Dzięki temu są bardziej wydajne niż inne rodzaje systemów grzewczych. Ponadto nie generują one żadnych szkodliwych emisji, takich jak tlenek azotu (NOx), tlenek węgla (CO) czy dwutlenek siarki (SO2). Promienniki podczerwieni nie mają również ruchomych części, co oznacza, że są niezwykle trwałe i w porównaniu z innymi rodzajami systemów grzewczych nie wymagają częstej konserwacji.

Jak działa promiennik podczerwieni?

Technologia ogrzewania podczerwienią działa na zasadzie pochłaniania promieniowania podczerwonego przez przedmioty i przekształcania go w energię cieplną. W wyniku tego obiekt staje się cieplejszy. W przeciwieństwie do tego, bezpośrednia wymiana ciepła zachodzi tylko przy kontakcie pomiędzy dwoma przedmiotami – na przykład, gdy trzymamy ręce nad otwartym płomieniem.

Promienniki podczerwieni wykorzystują tę różnicę temperatur do wytwarzania ciepła w pomieszczeniach na dwa sposoby:

Promieniowanie bezpośrednie: Temperatura powierzchni promiennika wzrasta, gdy wypromieniowuje on promienie podczerwone do pomieszczenia; powoduje to wzrost temperatury przedmiotów znajdujących się w jego pobliżu i skutkuje promieniowaniem cieplnym – tak jak w przypadku stania obok ognia lub siedzenia przed grzejnikiem elektrycznym. Ten rodzaj promieniowania można odczuć zaraz po wejściu do pomieszczenia z włączonym promiennikiem podczerwieni!

Promieniowanie pośrednie: Temperatura powierzchni ścian i sufitów również wzrasta powyżej temperatury otoczenia z powodu pośredniego promieniowania energii podczerwonej emitowanej przez promiennik podczerwieni do sąsiednich pomieszczeń przez otwory wentylacyjne lub otwarte drzwi.

Promienniki podczerwieni – zastosowanie i rodzaje

Promienniki podczerwieni mają wiele zastosowań. Są one skuteczne w leczeniu bólu i stanów zapalnych, a także w ogrzewaniu ciała.

Promienniki podczerwieni różnią się znacznie od innych typów grzejników elektrycznych, ponieważ emitują promieniowanie podczerwone, a nie ciepło. Promieniowanie podczerwone jest formą energii elektromagnetycznej, która rozchodzi się od obiektu na zewnątrz na fali o długości dłuższej niż światło widzialne, ale krótszej niż fale radiowe.

Oznacza to, że jest ono niewidoczne gołym okiem, ale może być odczuwalne po dotarciu do skóry.

Działanie promieniowania podczerwonego polega na przekazywaniu energii bezpośrednio do ciała użytkownika, bez konieczności wcześniejszego przechodzenia przez jakikolwiek inny materiał (np. ubranie lub meble). Oznacza to, że może ono wnikać głęboko w tkanki ciała i szybko je rozgrzewać – znacznie skuteczniej niż zwykłe ogrzewanie elektryczne.

Promienniki podczerwieni są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i stylach, w tym jako konwektory stojące, konwektory montowane na ścianie i przenośne promienniki.

Zalety ogrzewania na podczerwień

Energooszczędność

Promienniki podczerwieni są bardziej energooszczędne niż tradycyjne ogrzewanie elektryczne, ponieważ emitują ciepło bezpośrednio do pomieszczenia. Oznacza to, że nie trzeba utrzymywać tak wysoko ustawionego termostatu, aby osiągnąć ten sam poziom komfortu.

Lepsze dla zdrowia

Konwencjonalne systemy ogrzewania elektrycznego wykorzystują wentylatory do rozprowadzania ogrzanego powietrza po pomieszczeniu, co może powodować rozprzestrzenianie się kurzu i alergenów. Natomiast promienniki podczerwieni wytwarzają ciepłe powietrze bezpośrednio w pomieszczeniu, bez użycia wentylatorów lub otworów wentylacyjnych, dzięki czemu nie dochodzi do rozprzestrzeniania się cząstek unoszących się w powietrzu.

Brak gromadzenia się kurzu na grzejnikach, ścianach i sufitach

Ponieważ promienniki podczerwieni emitują ciepłe powietrze bezpośrednio do pomieszczenia, a nie wydmuchują go za pomocą wentylatora, na grzejnikach, ścianach i sufitach nie gromadzi się kurz ani brud, jak to ma miejsce w przypadku konwencjonalnych systemów ogrzewania elektrycznego.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *