Panele winylowe jako nowy trend w aranżacji podłóg i ścian

Panele winylowe to najnowszy trend w aranżacji wnętrz. Od wielu lat stosuje się je w kompleksach handlowych i biurach, ponieważ są odporne na uderzenia, łatwe do czyszczenia i odporne na działanie wody. Obecnie stają się coraz bardziej popularne jako podłogi w mieszkaniach i domach.

Dlaczego panele winylowe?

1. Walory estetyczne

Panele winylowe doskonale imitują naturalny wygląd drewna lub kamienia, dlatego tak często są wykorzystywane do tworzenia specyficznej atmosfery w domu. Na rynku dostępna jest szeroka gama kolorów, dzięki czemu można wybrać te, które najbardziej pasują do wystroju wnętrza. Panele winylowe są przyjemnie ciepłe i bardzo ciche podczas chodzenia. Nie skrzypią podczas chodzenia i bardzo skutecznie tłumią hałas.

2. Trwałość

Wierzchnia warstwa panelu wykonana jest z bardzo wytrzymałej folii PVC, która jest również odporna na ścieranie oraz odkształcenia i zarysowania. Oznacza to, że możesz nimi zaaranżować nawet kuchnię czy pokój dziecięcy bez obaw o ich trwałość.

3. Szybkość montażu

Jedną z przewag nad podłogami laminowanymi jest to, że nie trzeba czekać na aklimatyzację po montażu, jak to się dzieje w przypadku podłóg drewnianych (większość producentów zaleca aklimatyzację). Panele winylowe tego nie wymagają – można je zamontować natychmiast po dostawie. Ponadto, podczas instalacji nie ma potrzeby używania kleju lub innych środków klejących – taśma klejąca jest wystraczająco wytrzymała.

4. Brak ograniczeń co do powierzchni montażu

Oznacza to, że nasz panel winylowy można położyć na dowolnej powierzchni – płytkach, betonie, starej podłodze itp. Nie trzeba go przyklejać do powierzchni. Dzięki temu oszczędzasz na kosztach układania i klejach.

Nie ma potrzeby wyrównywania podłogi przed układaniem. Panele pochłaniają drobne niedoskonałości podłoża i tworzą w ten sposób równą, gładką powierzchnię, do której potrzebna byłaby specjalna wylewka wyrównująca.

Chcesz położyć panele winylowe w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym? Nie ma problemu! Są one odporne na wysokie temperatury i nie odkształcają się pod ich wpływem (jak to ma miejsce w przypadku podłóg drewnianych).

Jak powstają panele winylowe?

Proces produkcji podłóg winylowych wygląda następująco:

1) Pierwsza warstwa (rdzeń) wykonana jest ze związków PCW. Nadaje ona podłodze odporność na wilgoć i ścieranie. Stanowi ona również bazę, na którą nakładane są kolejne warstwy.

2) Na warstwę rdzenia nakłada się za pomocą ciepła i ciśnienia warstwę dekoracyjną z nadrukowanym wizerunkiem drewna (lub kamienia).

3) Na wierzch nakładana jest przezroczysta, odporna na ścieranie warstwa ochronna (warstwa wierzchnia). Warstwa ta chroni druk przed zadrapaniami i codziennym zużyciem.

Podsumowując, jeśli chodzi o opcje podłogowe, panele winylowe są zdecydowanie warte rozważenia. Wielu osobom winyl kojarzy się z czymś tanim i brzydkim. Jest to jednak duży błąd. Panele winylowe z czasem bardzo się poprawiły. W rzeczywistości są one dostępne na rynku od lat i stały się alternatywą dla drewna, laminatu, a nawet prawdziwego kamienia, płytek ceramicznych lub porcelanowych. Są mocniejsze i trwalsze od swoich poprzedników i dostępne w wielu atrakcyjnych wzorach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *