Ogrzewanie podłogowe – najważniejsze informacje

Aby pomóc Ci w planowaniu domu lub mieszkania, zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje o ogrzewaniu podłogowym.

Ogrzewanie podłogowe to bardzo popularny sposób ogrzewania podłóg w domach. Najpopularniejszą metodą tego typu systemu jest elektryczne ogrzewanie podłogowe, które jest szczególnie interesujące dla domów, które nie są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Na co jednak należy zwrócić uwagę, instalując ogrzewanie podłogowe?

Co to jest ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe składa się z mat lub kabli, które są ułożone na podłożu. Metoda ta jest stosowana od tysięcy lat i zawsze cieszyła się popularnością wśród osób, które chcą zrezygnować z grzejników i konwektorów w swoich domach. Temperatura na powierzchni wynosi tylko około 28 stopni Celsjusza – dzięki temu możliwe jest stosowanie innych pokryć podłogowych niż drewno.

Największą zaletą systemu ogrzewania podłogowego jest to, że nie zajmuje on miejsca, nie przeszkadza i można go wkomponować w każdą koncepcję pomieszczenia. Wspomaga ono również bilans energetyczny domu, ponieważ nie ma strat ciepła przez prądy konwekcyjne z grzejników. Ciepło z ogrzewania podłogowego rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu i unosi się do sufitu, gdzie pozostaje dłużej, co sprawia, że system ten jest szczególnie ekonomiczny.

Na co należy zwrócić uwagę, instalując ogrzewanie podłogowe?

Oto kilka rzeczy, o których warto pomyśleć, zanim zdecydujemy się na zmianę:

1. Ważne jest, aby wiedzieć, czy dany budynek nadaje się do instalacji ogrzewania podłogowego. Może się to wydawać oczywiste, ale jest to istotny punkt wyjścia. Niektóre nieruchomości są słabo zaizolowane lub mają betonowe podłogi, które ograniczają przepływ ciepła. W innych nie można zainstalować rur ze względu na wykładziny podłogowe.

2. Systemy ogrzewania podłogowego oparte na instalacjach rurowych są zazwyczaj droższe w montażu niż systemy elektryczne i wymagają kotła lub innego źródła ciepła do dostarczenia ciepła do instalacji rurowej – ale są one zazwyczaj bardziej efektywne w działaniu niż systemy elektryczne. Jeśli więc zależy Ci na najniższych kosztach eksploatacji, wybierz system rurowy zamiast elektrycznego – pamiętaj jednak, że jego montaż będzie droższy.

3. Jeśli masz twardą podłogę, taką jak płytki ceramiczne lub kamień, ogrzewanie podłogowe może być bardzo efektywnym sposobem ogrzewania domu, ponieważ powierzchnie te dobrze akumulują ciepło i powoli wypromieniowują je z powrotem do pomieszczenia. Jest to jednak mniej efektywne w przypadku podłóg pokrytych dywanami, ponieważ dywany nie magazynują tak dużo ciepła i mogą szybko się wychładzać, gdy system nie jest włączony.

Wydajność ogrzewania podłogowego

Profesjonalne urządzenia do ogrzewania podłogowego są bardzo wydajne, są wyposażone w inteligentne termostaty z wyłącznikami czasowymi i oprócz wyłączania lub włączania można je zaprogramować tak, aby pracowały w cyklach w ciągu dnia. W ten sposób nie wydajemy pieniędzy na niepotrzebne ogrzewanie domu, np. podczas naszej nieobecności.

Ile energii elektrycznej zużywa ogrzewanie podłogowe?

Wszystko zależy od tego, jak długo się z niego korzysta. Jeśli używasz ogrzewania podłogowego jako głównego źródła ciepła (nie masz kominka lub pieca), to Twoje miesięczne rachunki za prąd znacznie wzrosną. Jeśli jednak wystarczy, że ogrzejemy sobie stopy, efekt cieplny będzie naprawdę niewielki i widoczny jedynie na rachunku za prąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *