Ogród wertykalny – ciekawy sposób na uprawę roślin

Wertykalny ogród to układ roślin lub kwiatów rosnących na ścianie, ogrodzeniu lub innej strukturze. Pionowe ogrody są zazwyczaj używane w ogrodach i na tarasach jako sposób na dodanie koloru i życia do inaczej jałowych obszarów. Podczas gdy wiele osób myśli o pionowych ogrodach w kategoriach winorośli i innych roślin pnących, istnieje wiele innych opcji tworzenia pionowego ogrodu, który nie musi wspinać się po ścianie.

 Z czego zrobić ogród wertykalny?

Pionowe ogrody mogą być tworzone z różnych materiałów, w tym drewna, metalu lub plastiku. Mogą być zawieszone pod sufitem lub zamontowane na ścianie. Różnorodne rośliny mogą być używane w tych ogrodach, w tym kwitnące pnącza i rośliny okrywowe, takie jak mech lub paprocie. Najczęstszy typ ogrodu pionowego wykorzystuje donice wykonane z plastikowych lub ceramicznych pojemników, które są wypełnione ziemią i obsadzone różnymi rodzajami kwiatów, ziół i warzyw.

Zafunduj sobie żywą ścianę

Pionowy ogród to ogród, który rośnie w górę, zamiast na zewnątrz.

Pionowe ogrody są ciekawym sposobem, aby dodać trochę zieleni do domu lub biura. Mogą być używane wewnątrz lub na zewnątrz, a projekty są nieograniczone.

Ściana roślin jest rodzajem pionowego ogrodu, który wykorzystuje rośliny do pokrycia całej ściany. Ściany roślinne mogą być zbudowane od podstaw lub zainstalowane na istniejącej ścianie. W każdym przypadku pomogą one utrzymać chłodną przestrzeń w lecie i ciepłą w zimie, odbijając ciepło i światło od budynku.

Żywa ściana to inny rodzaj pionowego ogrodu, który wykorzystuje rośliny do pokrycia całej ściany. Żywe ściany są podobne do tradycyjnych zielonych dachów w tym, że wykorzystują rośliny do izolacji budynków, zmniejszenia kosztów energii i filtrowania wody odpływowej zanim trafi ona do systemu kanalizacji burzowej. Podczas gdy ściany roślinne są zaprojektowane głównie dla estetyki, żywe ściany mają korzyści dla środowiska, jak również atrakcyjność wizualną.

Jakie rośliny można uprawiać w ogrodzie wertykalnym?

W ogrodzie wertykalnym można uprawiać wiele różnych roślin i kwiatów, ale są takie, które sprawdzają się lepiej niż inne.

Na przykład, zioła są doskonałym wyborem, ponieważ są łatwe w utrzymaniu. Nie potrzebują dużo wody ani światła słonecznego, więc można je uprawiać przez cały rok. Mają również bardzo długą żywotność i mogą być zbierane przez wiele miesięcy.

Innym dobrym wyborem są warzywa, takie jak sałata i pomidory, które możesz wykorzystać w sałatkach lub gotować z nimi. W ogrodzie wertykalnym można również uprawiać owoce, takie jak truskawki czy maliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *