Nowoczesne i oszczędne oświetlenie posesji – lampy solarne

Oświetlenie posesji – temat rzeka. Podwórko wokół domu, ogród, działka, teren przy firmie, taras czy altanka, wszystkie z tych miejsc, bez względu na to, w jakim stylu są urządzone, wymagają oświetlenia. Światło sprawia przede wszystkim, że czujemy się bezpiecznie – możemy się swobodnie przemieszczać i widzimy, czy ktoś przypadkiem nie kręci się po naszej posesji po zmroku. Poza bezpieczeństwem światło to oczywiście również klimat. Trudno stworzyć ciepły i przytulny nastrój do wypoczynku, rodzinnych uroczystości czy spotkań ze znajomymi bez odpowiedniego oświetlenia. To jest wisienką na torcie każdej aranżacji. Żadne meble czy kwiaty nie wystarczą, jeśli nie zadbany o odpowiednie punkty świetlne. Możliwości jest dużo – kolorowe żarówki, ażurowe lampiony, świecące pnie, świecące donica, lampy naftowe i inne oświetlenia ozdobne. Pośród wszystkich tych pomysłów, coraz większą popularnością cieszą się lampy solarne. 

Zalety stosowania lamp solarnych

Lampa solarna, w przeciwieństwie do świec, jest to oświetlenie stałe, a zarazem można za jej pomocą tworzyć różne bardzo nastrojowe kompozycje. Oświetlenie solarne to przede wszystkim duża oszczędność na prądzie. Stosunkowo niski koszt lamp jest tu w zasadzie jedynym wydatkiem związanym z  tym oświetleniem, gdyż lampa solarna korzysta z energii słonecznej. Nie musimy więc podpinać do niej instalacji elektrycznej i to kolejny, niewątpliwy plus. Lampy solarne mogą być zamontowane w niemalże każdym miejscu, w którym będą mogły wyłapać promienie słonecznie. Oświetlenie solarne może być montowane w pobliżu wody, oświetlając baseny, sadzawki, oczka wodne i tym podobne. Lampa solarna może znaleźć się również w miejscach, gdzie podciąganie prądu byłoby utrudnione lub nieopłacalne. Łatwy montaż i szeroka dostępność to kolejna zaleta. Następną jest to, że oświetlenie solarne działa w zasadzie bezobsługowo. Mechanizm działania lamp solarnych sprawia, że nie musimy ich włączać i wyłączać. Jak więc działa takie oświetlenie? Mechanizm jest bardzo prosty.

Jak działa latarnia solarna?

Zarówno latarnia solarna, lampa solarna, jak i każdy rodzaj oświetlenia solarnego działa na tej samej zasadzie. Panele solarne, na które padają promienie słoneczne, pobierają energię słoneczną, która przez ogniwo fotowoltaiczne jest przetwarzana w energię elektryczną. Latarnia solarna posiada akumulator, który następie gromadzi pobraną energię i uwalnia ją po zmierzchu. Gdy robi się ciemno, solarna lampa świeci automatycznie. Jedyną naszą aktywnością jest więc montaż lamp w odpowiednim miejscu. Musimy pamiętać, aby lampa nie była zasłonięta np. przez budynek, gdyż znajdując się w  pełnym zacienieniu, nie będzie mogła pobierać energii słonecznej. Lampa świeci, gdy się naładuje, panele słonecznie muszą być więc od słonecznej strony i nie może na nich zalegać śnieg, błoto czy inne zanieczyszczenia. Latarnia solarna może mieć również wbudowany czujnik ruchu. Wówczas, jak sama nazwa wskazuje, dopiero po wyczuciu w swoim pobliżu ruchu lampa świeci. Funkcja bardzo przydatna np. do oświetlania np. podjazdu czy garażu. 

Jak wykorzystać oświetlenie solarne w ogrodzie?

Oświetlenie solarne w ogrodzie można wykorzystać na szereg różnych sposobów. Świetnie sprawdzi się jako oświetlenie chodników, podjazdów, schodów, tarasów, altan i innych miejsc wokół domu, w których się przemieszczamy, wypoczywamy, spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Lampy solarne są dostępne w różnych modelach, niektóre możemy zawiesić, inne postawić, jeszcze inne wbić w ziemię. Oświetlenie solarne piękne podkreśla każdy zakątek ogrodu – rabaty kwiatowe, skalniaki, oczka wodne, tworząc niepowtarzalny klimat, nadając miejscu ciepła o każdej porze roku. Bez względu na styl, w jakim chcemy urządzić ogród, warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu już na etapie planowania. Oświetlenie solarne nie wymaga instalacji elektryczna, stąd nawet jeśli zmieni nam się koncepcja aranżacji ogrodu, możemy je w dowolnym momencie przestawić w dowolne miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *