Burza – czym jest to zjawisko pogodowe? Burze w Polsce

Burze to potężne zjawiska pogodowe, które mogą powodować zniszczenia i ofiary śmiertelne.

Najgroźniejsze burze to te, które tworzą się nad oceanami lub dużymi jeziorami, zwane cyklonami pozatropikalnymi. Mogą one mieć wiatr o prędkości do 120 mph (193 km/h). Jeśli znajdziesz się w zasięgu cyklonu pozatropikalnego, natychmiast szukaj schronienia, ponieważ może on powodować gwałtowne powodzie, a nawet tornada.

Co to jest burza?

Burzę definiuje się jako nagłą zmianę w aktualnych warunkach pogodowych, która może trwać krótko lub kilka dni. Burza może być spowodowana przez burze, tornada, huragany lub śnieżyce. Burze można również podzielić na kategorie w zależności od ich wyglądu fizycznego: burze pyłowe, burze mgliste, burze deszczowe, burze wietrzne i burze piaskowe.

Tornado

Tornado to gwałtownie obracający się słup powietrza rozciągający się od burzy do ziemi. Najbardziej gwałtowne tornada są w stanie dokonać ogromnych zniszczeń. Mogą zrównać z ziemią domy i pozostawić samochody osobowe i ciężarowe rzucane jak zabawki.

Burza gradowa

Grad składa się z lodowych granulek lub kulek, które spadają na ziemię, gdy temperatura spada poniżej zera w chmurach średnich. Wielkość gradu zależy od wielkości cząsteczek lodu, przy czym większe gradobicia powodują większe szkody, ponieważ mogą spadać szybciej i dalej niż mniejsze gradobicia.

Cyklon

Terminem tym określa się każdy układ niskiego ciśnienia, który obraca się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara na półkuli północnej i zgodnie z ruchem wskazówek zegara na półkuli południowej. Huragany i tajfuny są przykładami cyklonów tropikalnych, które tworzą się nad ciepłymi wodami oceanicznymi w pobliżu równika.

Burza – jak się przed nią chronić?

Burze są częścią natury, ale nie oznacza to, że nie można się przed nimi chronić. Można podjąć pewne środki ostrożności, aby zachować bezpieczeństwo.

Oto kilka wskazówek, jak chronić się przed burzami:

Podczas burzy należy pozostać w domu. Jeśli musisz wyjść na zewnątrz, rób to tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Uważaj na spadające drzewa i linie energetyczne.

Jeśli mieszkasz w rejonie narażonym na tornada lub huragany, rozważ zakup zestawu awaryjnego. Powinna ona zawierać dodatkową żywność i wodę, środki pierwszej pomocy oraz radio zasilane bateriami z dodatkowymi bateriami.

Upewnij się, że wszyscy członkowie rodziny wiedzą, jak wyłączyć gaz, prąd i wodę w domu, jeśli istnieje niebezpieczeństwo powodzi lub innych szkód spowodowanych przez gwałtowną pogodę. Jeśli masz problemy zdrowotne, które wymagają urządzeń zasilanych energią elektryczną, takich jak zbiorniki z tlenem lub aparaty do dializy, upewnij się, że są one naładowane przed nadejściem burzy, aby były gotowe, gdy będą potrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *